Altuni - Altuni Jewelry - Altın Kaplama Takı Modelleri,Altın Kaplama Bileklik Modelleri,Altın Kaplama Bilezik Modelleri,Altın Kaplama Kolye Modelleri,Altın Kaplama Küpe Modelleri,Altın Kaplama Halhal Modelleri

Ara

29.03.2021

Altın kaplama takılar hakkında bilmeniz gereken 4 önemli şey!Altın kaplama takılar, günlük takmak isteyeceğiniz altın modelleri için kaliteli ve ucuz bir alternatif olabilir. Bayanlar çok çeşitli aksesuarlar kullanmayı severler. Garantili altın kaplama takılar, küçük bütçelerle altın kaplama bileklik, kolye, bilezik, yüzük ve set modellerinin takı koleksiyonlarında yer almasının ucuz bir yolu olabilir.

Altın kaplama takılar, bir başka metalin üstünde çok ince bir altın tabaka katmanının olmasıdır. Altın yüzey bozulabilir de kararabilir de. Fakat bu durumun ortaya çıkması aşağıda sıralanan faktörlere bağlı olarak aylar veya yıllar alabilir. 


Altın kaplama mücevher alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 4 şey:

1- Altın tabakanın saflığı

2- Altın katmanın kalınlığı

3- Altının üzerine kaplandığı ana metal

4- Altına öncesinde ve sonrasında eklenen extra katmanlar


1- Altın tabakanın saflığı nedir? En düşük saflık derecelerinden biri 14 ayar altındır. 24 ayar altın ise en saf altın türüdür. Saflık ne kadar yüksek olursa altın kaplama takının dayanıklılığı o kadar yüksek olacaktır. Ülkemizde en çok tercih edilen altın kaplama takılar da genellikle 22 ayar altın kaplama takılardır. 


2- Altın katmanın kalınlığı ne kadar? Bu mikron cinsinden bir ölçüdür ve çok sayıda firma altın kaplamada 0,1 ile 0,5 mikron arası bir altın kaplama yapar. Bu aslında ince bir tabakadır. Bu inceliğin tercih edilmesindeki en önemli neden altın fiyatlarının yüksek oluşudur. Dolayısıyla tercihinizi mümkün olduğunca 1 mikron ve üstü kalınlıktaki kaplamalardan yana kullanmalısınız. 


3- Altının üzerine kaplandığı ana metal, özellikle sağlamlık için önemlidir. Zammak döküm bir bilekliğin üzerine ne kadar kaliteli bir kaplama da yapsanız kırılma ihtimali yüksek olduğundan takınız çöp olabilir. Genellikle yumuşak bir metal olması ve kolay şekil alması nedeniyle bakır tercih edilir. Altın kaplama gümüş, altın kaplama bakıra göre biraz daha yüksek bir maliyete sahip olacaktır. Altın kaplama gümüş takılarda nikel kullanılmıyor olması önemli bir avantajdır.

4- Ana metal moleküllerinin yavaşça altın kaplama katmanına teneffüs ettiğini bilmekte fayda var. Bu yüzden ana metal ile altın kaplama katman arasından bariyer olarak fazladan bir tabaka olup olmadığını kontrol etmek önemli. Bu kısımda genellikle Palladium veya Platinum gibi güçlü ve dayanıklı metaller kullanılmaktadır. Ancak bu maliyeti arttırdığından çok az sayıda üretici bu metalleri ekliyor. Aslında gerçekten de bakırdan imal edilmiş bir altın kaplama kolye, bileklik, küpe yada bilezik imalatında bu maddelerin kullanımı, maliyeti dolayısıyla da altın kaplama takının fiyatını yukarıya çekecektir. 

Altuni takılarda ise, yüksek kaplama teknolojileri sayesinde, gerçek altın kullanımına gerek kalmaksızın birebir altın rengi verilmektedir. İster 14 ayar olsun ister 22 ayar olsun yıllarca renk atmadan gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Birbirinden şık, zarif, güzel ve kaliteli imitasyon takı modellerini www.altunitaki.com sitesinden inceleyebilirsiniz.